Jak mierzyć suwmiarką?

Wykonywanie dokładnych pomiarów

Jak mierzyć suwmiarką czyli przyrządem mierniczym pozwalającym na dokładne wymiarowanie szerokości wewnętrznej i zewnętrznej, głębokości a także rozstawu np. otworów. Rozróżniamy kilka rodzajów suwmiarek a mianowicie noniuszową (analogową), czujnikową lub inaczej mówiąc zegarową, elektroniczną zwaną także cyfrową.

Suwmiarka noniuszowa lub analogiczna
Przykład suwaniarki analogowej
suwmiarka zegarowa lub czujnikowa
Suwmiarka zegarowa (czujnikowa)
suwmiarka cyfrowa lub elektroniczna
Suwmiarka elektroniczna (cyfrowa)

Budowa suwmiarki

Prowadnica, suwak i urządzenie odczytowe

Budowa suwmiarki – jest to w zasadzie prosty przyrząd pomiarowy składający się z prowadnicy, suwaka a także urządzenia odczytowego – zegarowego lub elektronicznego. Jak dokładnych pomiarów można dokonywać? Suwmiarka noniuszowa pozwala na wykonywanie pomiarów z dokładnością 0.1mm, 0.05mm, 0.02mm. Bardziej precyzyjna jest wersja zegarowa, która pozwala na dokonywanie pomiarów z dokładnością 0.01mm.Taką samą dokładnością charakteryzuje się suwmiarka cyfrowa. Najczęściej spotykane przyrządy mają zakres pomiaru od 0 do 150mm.

Jak się mierzy suwmiarką

Pomiar szerokości zewnętrznej – przedmiot należy umieścić w szczękach zewnętrznych suwmiarki i przesunąć suwak maksymalnie ściskając przedmiot. W przypadku mierzenia średnicy wewnętrznej przedmiotu należy umieścić szczęki wewnętrzne urządzenia wewnątrz otworu i maksymalnie je rozsunąć. W przypadku mierzenia głębokości do otworu należy wsunąć głębokościomierz wychodzący z prowadnicy urządzenia a następnie dosunąć krawędź prowadnicy do powierzchni otaczającej otwór, którego głębokość mierzymy.

Budowa suwmiarki
Budowa suwmiarki analogowej (noniuszowej)

Jak odczytać suwmiarkę noniuszową

Wymiar odczytujemy na podziałce. Zerowa kreska noniusza  wskazuje pełną liczbę milimetrów. Liczbę po przecinku odczytujemy na z kreski noniusza pokrywającej się z kreską na skali głównej prowadnicy.

Jak odczytać suwmiarkę noniuszową
Jak odczytać suwmiarkę analogową

Odczyt z suwmiarki zegarowej (czujnikowej)

Pełna liczbę milimetrów odczytuje się na głównej skali prowadnicy, natomiast setne cześć milimetra wskazuje czujnik zegarowy.

Odczyt z suwmiarki zegarowej
Odczyt z suwmiarki czujnikowej

Odczyt suwmiarki elektronicznej

Po włączeniu miernika włącznikiem on/off  przykładamy ramiona suwmiarki do przedmiotu a jago wymiar pojawia się samoczynnie na wyświetlaczu elektronicznym z dokładnością do setnych cześć milimetra.

Odczyt suwmiarki cyfrowej