Lamele spawalnicze

Gotowe elementy, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie podczas pracy pojawia się niekorzystne promieniowanie i odpryski metali. Lamele spawalnicze to skuteczne zabezpieczenie.

Lamele spawalnicze to skuteczna ochrona w procesie spawania łukiem elektrycznym

Lamele spawalnicze to gotowe produkty w postaci arkuszy lub pasów z elastycznej folii PCV. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w trudnych warunkach, czyli podczas spawania. Skutecznie zatrzymują szkodliwe promieniowanie UV oraz IR i jednocześnie są barierą dla iskier, które mogą pojawić się podczas pracy. To zasługa specjalnych filtrów, które znajdują się w folii.

Do dyspozycji masz lamele spawalnicze, które spełniają normy EN ISO 25980. Dzięki temu masz pewność, że wybierając nasze produkty, stawiasz na maksymalne bezpieczeństwo swoje i pracowników. 

Lamele spawalnicze na stanowiskach spawalniczych

Zobacz, jak możesz zastosować nasze lamele spawalnicze

Lamele spawalnicze to sprawdzone zabezpieczenie jako ochrona w spawaniu łukiem elektrycznym

Jak możesz wykorzystać lamele spawalnicze?

Dzięki temu, że lamele spawalnicze skutecznie chronią przed promieniowaniem, możesz je wykorzystać do wypełnienia specjalnych ekranów. Mogą być one zamontowane na stałe lub stanowić mobilny element przenoszony z miejsca na miejsce. W prosty sposób przygotujesz stanowisko do pracy w trudnych warunkach. Tego typu kurtyny spawalnicze są niesamowicie odporne i przez długi czas będą służyć jako zabezpieczenie przed promieniowaniem w różnego typu zakładach czy warsztatach. Lamele spawalnicze możesz umieścić też wszędzie tam, gdzie podczas spawania lub obróbki metalu pojawią się odpryskujące cząsteczki. Doskonale radzą sobie z ich pochłanianiem.

Lamele spawalnicze ułatwiają spełnienie wymogów BHP

Główną funkcją lameli spawalniczych jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa. Warto zaznaczyć, że promieniowanie emitowane przez łuk spawalniczy może okazać się niebezpieczne dla pracowników zarówno mających bezpośredni kontakt z obrabianymi materiałami, jak i osób przebywających w zakładzie czy warsztacie. Jego nadmierne działanie przekłada się na trwałe uszkodzenia wzroku czy zmiany skórne.

Pamiętaj też o spełnieniu wymogów BHP – podczas pracy ślusarskiej czy spawalniczej konieczne są także środki ochrony takie jak maski ochronne oraz kombinezony. Lamele spawalnicze, a raczej powstałe z nich kurtyny, stanowią jeszcze więcej zabezpieczenia przed niekorzystnym działaniem promieniowania. Masz zatem pewność, że w prawidłowy sposób przygotujesz stanowiska pracy i unikniesz nieszczęśliwych wypadków, np. spowodowanych przez rozżarzony odprysk metalu.

Lamele spawalnicze mogą być wykorzystywane w procesie spawania przy użyciu łuku elektrycznego, zarówno przy pomocy metody MIG i TIG

Przed czym chronią chronią lamele spawalnicze?

Lamele spawalnicze to skuteczna ochrona przed promieniowaniem
Ochrona przed promieniowaniem


Podczas spawania łukiem elektrycznym nieuniknione jest powstawanie promieniowania podczerwonego, ultrafioletowego oraz niebieskiego. Niestety, działają one niekorzystnie na organizm człowieka. Mogą powodować nieodwracalne zmiany w gałce ocznej, a także na skórze.

Lamele spawalnicze chronią przed iskrami
Zabezpieczenie przed odpryskami


Praca w trudnych warunkach wiąże się także z licznymi odpryskami metalu, które mogą mieć nawet 1500 stopni Celsjusza. Aby nie miały one kontaktu z człowiekiem, warto zastosować wszelkie środki ostrożności, w tym także lamele spawalnicze.

Lemale spawalnicze zapewniają ochronę przed odpryskami metali
Ochrona przed pożarem


To jeszcze nie wszystko. W miejscach, w których spawanie jest codzienną pracą, występuje także większe ryzyko pożaru. Wystarczy rozżarzony odprysk metalu czy jedna iskra. Aby ogień się nie rozprzestrzeniał, konieczne jest umieszczenie lameli spawalniczych.

Bezpieczeństwo lameli spawalniczych idzie w parze ze spełnieniem niezbędnych norm

Zapewnij maksimum bezpieczeństwa podczas spawania czy prac ślusarskich. Według normy ISO 25980, lamele spawalnicze muszą spełniać pewne wymagania. To między innymi zmniejszenie ryzyka związanego z emisją światła podczerwonego oraz widzialnego, a także ograniczenie promieniowania UV i IR o co najmniej 99,998%. Proponowane przez nas produkty oczywiście spełniają te normy.

Spawanie łukiem elektrycznym z lamelami spawalniczymi jako osłona

Lamele spawalnicze - jak to działa?

Przede wszystkim, lamele spawalnicze są wykonane z takich materiałów, które mają w swoim składzie specjalne stabilizatory. To one odpowiedzialne są za pochłanianie oraz rozpraszanie promieniowania, które powstaje podczas spawania czy prac ślusarskich. Pod jego wpływem, pasy nie ulegają degradacji.

 

Kolejną ważną funkcją jest też ochrona przed odpryskami metalu czy iskrami, które mogą wzniecić ogień. Jak to się dzieje? Materiał lameli spawalniczych ma właściwości samogasnące. Gdy podczas pracy w trudnych warunkach pojawią się iskry czy ogień, pasy mogą żarzyć się lub topić. Kiedy źródło ognia zniknie, tworzywo przestaje się topić błyskawicznie. Zazwyczaj trwa to krócej niż 3 sekundy.

Oznakowanie lameli spawalniczych - na to zwróć uwagę!

Na lamelach spawalniczych muszą znaleźć się takie informacje jak numer normy spawalniczej, rok i miesiąc produkcji materiału oraz nazwa producenta czy dystrybutora. Nie jest możliwe usunięcie tych danych w trosce o bezpieczeństwo. Wszystkie wymagania techniczne co do lameli, zostały określone w normie EN ISO 25980. 

Lamele spawalnicze norma spawalnicza

Wybierz lamele spawalnicze dopasowane do Twoich potrzeb

Do dyspozycji masz trzy rodzaje lameli spawalniczych, które różnią się pomiędzy sobą kolorem oraz szerokością i grubością. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni wymiar dla siebie:

  • 1400 mm x 0.4 mm,
  • 300 x 2 mm,
  • 570 x 1 mm.

Maksymalna długość wynosi 50 metrów.

Wszystkie produkty proponowane przez nas możesz wykupić w pełnych rolkach oraz na metry. Dzięki temu, stworzysz mniejszą lub większą ilość kurtyn spawalniczych. 

lamele spawalnicze czerwone
Pasy czyli lamele spawalnicze z folii
lamele spawalnicze rolka

Kolory lameli spawalniczych - to ma znaczenie!

Do wyboru masz także różne kolory lameli spawalniczych, w tym czerwony, zielony, brązowy oraz ciemnozielony mat. Nie są one przypadkowe. Każdy z nich różni się od siebie przezroczystością. Przykładowo, czerwona oraz zielona jest najbardziej transparentna. Zastanawiasz się czy sposób ich działania jest taki sam w przypadku każdego odcienia? Oczywiście, że tak! Wszystkie prezentowane przez nas lamele spawalnicze są skutecznym zabezpieczeniem przed promieniowaniem UV, IR oraz światłem niebieskim.

Jeśli chcesz oddzielić stanowiska do pracy w trudnych warunkach, polecamy wybór lameli spawalniczych w ciemnym odcieniu, a mianowicie zielonym macie. Ten model nie tylko chroni przed niekorzystnym promieniowaniem, ale także zapewnia większy komfort dla pracowników. Dlaczego? Ciemny odcień kurtyny spawalniczej w mniejszym stopniu przepuszcza światło. To z kolei wpływa na funkcjonalność poszczególnych stanowisk pracy. Dodatkowo matowa powierzchnia lameli ogranicza do minimum ilość światła odbitego.

Sprawdź, który kolor potrzebujesz:

Ciemnyzielony
Lamele spawalnicze kolor ciemnozielony
lamele spawalnicze ciemnozielony
Przezroczystość
Komfort pracownika
Ochrona przed promieniowaniem
Zielony
lamele spawalnicze kolor zielony
lamele spawalnicze kolor jasnozielony
Przezroczystość
Komfort pracownika
Ochrona przed promieniowaniem
Brązowy
lamele spawalnicze kolor brązowy
lamele spawalnicze brązowy
Przezroczystość
Komfort pracownika
Ochrona przed promieniowaniem
Czerwony
lamele spawalnicze kolor czerwony
lamele spawalnicze czerwony
Przezroczystość
Komfort pracownika
Ochrona przed promieniowaniem